Przedszkole promujące zdrowie

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

W Polsce od połowy XX w. powstaje wiele przedszkoli promujących zdrowie (PPZ). W swojej pracy wykorzystują one koncepcję szkoły promującej zdrowie. 
Jednym z głównych celów programu jest wspomaganie rozwoju PPZ jako ważnego elementu polityki oświatowej państwa i działań oddolnych dla poprawy jakości edukacji i stanu zdrowia ludności oraz upowszechnianie doświadczeń i przykładów dobrej praktyki na terenie całego kraju oraz inicjowanie współpracy między przedszkolami i szkołami w zakresie promocji zdrowia. 

Zdrowie jest tutaj pojmowane w najszerszym znaczeniu, czyli jako zdrowie w wymiarze fizycznym, psychicznym, społecznym i duchowym oraz zależne od wielu czynników środowiskowych, społecznych i ekonomicznych.  Dobre zdrowie sprzyja lepszej jakości życia, sprawnemu funkcjonowaniu, osiąganiu celów, większej wydajności w pracy i satysfakcji z życia. Zdrowie jest środkiem (a nie celem) dla dobrego, twórczego życia.

Nasza placówka rozpoczęła procedurę nadawania krajowego certyfikatu Przedszkola Promującego Zdrowie. 
Zostały przeprowadzone badania wśród wszystkich pracowników placówki, rodziców dzieci uczęszczających do naszego przedszkola oraz samych dzieci z grup najstarszych. Celem badań było sprawdzenie nastrojów wszystkich członków społeczności przedszkola, ich podejścia do własnego zdrowia, sposobów promowania zdrowia w każdym wymiarze oraz jego ochrona. 

 

 

 

 

Artykuły

Przejdź do - Koncepcja Przedszkola Promującego Zdrowie
Przejdź do - Pokaz multimedialny
9 czerwca 2022

Pokaz multimedialny

W ramach realizacji "Czyste powietrze wokół nas" dzieci oglądały pokaz multimedialny pt. "Co się dzieje, gdy palisz papierosy?"

Przejdź do - Światowy Dzień bez Papierosa
9 czerwca 2022

Światowy Dzień bez Papierosa

W ramach realizacji programu "Czyste powietrze wokół nas" dzieci wykonały plakaty dotyczace szkodliwosci palenia. Plakaty stworzyły wystawę która została wyeksponowana w holu przedszkola.

Przejdź do - Skąd się biorą produkty ekologiczne
9 czerwca 2022

Skąd się biorą produkty ekologiczne

Podczas zajęć prowadzonych w ramach realizacji II edycji programu "Skąd się biorą produkty ekologiczne?" dzieci poznawały zasady zdrowego żywienia, podstawy profilaktyki zdrowia, a także sposoby na ekologiczne dokonywanie zakupów. Przedszkolaki omawiały budowę piramidy zdrowia, układały zdrowe jadłospisy, samodzielnie wykonywały zdrowe kanapki. Przynosiły do przedszkola opakowania po produktach ekologicznych. Przygotowywały prace plastyczne dotyczące pochodzenia produktów ekologicznych, oglądały filmy edukacyjne oraz uczestniczyły w warsztatach pszczelarskich. Dzieci chętnie uczestniczyły w prowadzonych zajęciach, a zdobytą wiedzę będą mogły wraz z rodzicami stosować w codziennym życiu.