Przedszkole promujące zdrowie

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

W Polsce od połowy XX w. powstaje wiele przedszkoli promujących zdrowie (PPZ). W swojej pracy wykorzystują one koncepcję szkoły promującej zdrowie. 
Jednym z głównych celów programu jest wspomaganie rozwoju PPZ jako ważnego elementu polityki oświatowej państwa i działań oddolnych dla poprawy jakości edukacji i stanu zdrowia ludności oraz upowszechnianie doświadczeń i przykładów dobrej praktyki na terenie całego kraju oraz inicjowanie współpracy między przedszkolami i szkołami w zakresie promocji zdrowia. 

Zdrowie jest tutaj pojmowane w najszerszym znaczeniu, czyli jako zdrowie w wymiarze fizycznym, psychicznym, społecznym i duchowym oraz zależne od wielu czynników środowiskowych, społecznych i ekonomicznych.  Dobre zdrowie sprzyja lepszej jakości życia, sprawnemu funkcjonowaniu, osiąganiu celów, większej wydajności w pracy i satysfakcji z życia. Zdrowie jest środkiem (a nie celem) dla dobrego, twórczego życia.

Nasza placówka rozpoczęła procedurę nadawania krajowego certyfikatu Przedszkola Promującego Zdrowie. 
Zostały przeprowadzone badania wśród wszystkich pracowników placówki, rodziców dzieci uczęszczających do naszego przedszkola oraz samych dzieci z grup najstarszych. Celem badań było sprawdzenie nastrojów wszystkich członków społeczności przedszkola, ich podejścia do własnego zdrowia, sposobów promowania zdrowia w każdym wymiarze oraz jego ochrona. 

 

 

 

 

Artykuły

Przejdź do - Porozumienie bez przemocy
29 listopada 2020

Porozumienie bez przemocy

Kluczowym dla metody Porozumienia Bez Przemocy jest pragnienie budowania kontaktu. Chodzi o stworzenie takiej przestrzeni dialogu, gdzie obie strony będą wysłuchane, a ich potrzeby uwzględnione. 
Porozumienie bez Przemocy, nazywane również komunikacją empatyczną lub językiem serca, zostało stworzone przez amerykańskiego psychologa Marshalla B. Rosenberga i ma na celu wspieranie dialogu między ludźmi.

Zapraszamy do lektury...

Przejdź do - Śniadanie daje moc
13 listopada 2020

Śniadanie daje moc

Śniadanie daje moc- pod tym hasłem dzieci z grup "Promyczki", "Muchomorki" i "Żabki" zdobywały wiedzę na temat znaczenia odpowiednio zbilansowanego śniadania, zasad zdrowego odżywiania oraz umiejętność samodzielnego przygotowania smacznych i zdrowych kanapek.
Poranny posiłek jest najważniejszy, ponieważ dzięki niemu człowiek ma energię do działania przez cały dzień. Szczególnie ważny jest w zdrowej diecie dziecka, ponieważ daje energie do nauki, zwiększa koncentrację i pozwala na aktywne zdobywanie doświadczeń. Zdrowe i odpowiednio zbilansowane śniadanie to najlepszy start w nowy dzień!