Przedszkole promujące zdrowie

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

W Polsce od połowy XX w. powstaje wiele przedszkoli promujących zdrowie (PPZ). W swojej pracy wykorzystują one koncepcję szkoły promującej zdrowie. 
Jednym z głównych celów programu jest wspomaganie rozwoju PPZ jako ważnego elementu polityki oświatowej państwa i działań oddolnych dla poprawy jakości edukacji i stanu zdrowia ludności oraz upowszechnianie doświadczeń i przykładów dobrej praktyki na terenie całego kraju oraz inicjowanie współpracy między przedszkolami i szkołami w zakresie promocji zdrowia. 

Zdrowie jest tutaj pojmowane w najszerszym znaczeniu, czyli jako zdrowie w wymiarze fizycznym, psychicznym, społecznym i duchowym oraz zależne od wielu czynników środowiskowych, społecznych i ekonomicznych.  Dobre zdrowie sprzyja lepszej jakości życia, sprawnemu funkcjonowaniu, osiąganiu celów, większej wydajności w pracy i satysfakcji z życia. Zdrowie jest środkiem (a nie celem) dla dobrego, twórczego życia.

Nasza placówka rozpoczęła procedurę nadawania krajowego certyfikatu Przedszkola Promującego Zdrowie. 
Zostały przeprowadzone badania wśród wszystkich pracowników placówki, rodziców dzieci uczęszczających do naszego przedszkola oraz samych dzieci z grup najstarszych. Celem badań było sprawdzenie nastrojów wszystkich członków społeczności przedszkola, ich podejścia do własnego zdrowia, sposobów promowania zdrowia w każdym wymiarze oraz jego ochrona. 

 

 

 

 

Artykuły

Przejdź do - Poznajemy zawód pisarza
4 czerwca 2021

Poznajemy zawód pisarza

Motylki podczas zajęć poznały zawód pisarza. Dowiedziały jak powstaje książka, kim jest pisarz, jak tworzy książkę. Takie zajęcia mają na celu nie tylko poznanie zawodu pisarza, ale również wzbudzać w dzieciach zamiłowanie do czytania książek. 

Przejdź do - Historia pewnej Maciejki- występ pracowników Przedszkola
1 czerwca 2021

Historia pewnej Maciejki- występ pracowników Przedszkola

Zdrowie psychiczne jest bardzo ważnym elementem dobrego ogólnego zdrowia, ale również dobrego samopoczucia. Staramy się każdego dnia dbać o siebie. W naszym Przedszkolu staramy się dbać o naszych wychowanków i przekazywać im jak dobre wzorce. Dlatego też, przygotowaliśmy dla naszych dzieci krótkie przedstawienie- Historię Pewnej Maciejki. 

Zapraszamy do obejrzenia: https://youtu.be/itwPEp1xsyA 

Przejdź do - Światowy Dzień bez papierosa
31 maja 2021

Światowy Dzień bez papierosa

Dziś w Przedszkolu obchodziliśmy Światowy Dzień bez Papierosa, organizowany w ramach programu Przedszkole Promujące zdrowie oraz Czyste Powietrze wokół nas. Dzieci obejrzały prezentację multimedialną na temat szkodliwości palenia, dowiedziały się dlaczego nie warto palić papierosów oraz wzięły udział w quizie na poruszany temat. Poradziły sobie świetnie, wskazywały szkodliwe skutki palenia papierosów, nie tylko przez czynnych, ale i biernych palaczy. Wierzymy, że taki dzień w Przedszkolu pozostanie na długo w pamięci przedszkolaków i zachęci dorosłych do dawania jak najlepszego przykładu w tym temacie. 

Przejdź do - Zdrowa rywalizacja
23 maja 2021

Zdrowa rywalizacja

Dzieci z grupy Biedronki aktywnie uczestniczy w zabawach ruchowych z piłkami. Dzieci podczas takich zabaw, nie tylko świetnie się bawią, ale również uczą się między innymi zasad zdrowej rywalizacji.